Още от създаването на “Крива спица” една смела идея окупира съзнанието на членовете на клуба – идеята за създаване на велосипеден парк за планинско колоездене в град Пловдив.
Визията зад тази идея е не просто място за каране на колело, а създаване на младежко пространство за велосипеден спорт на открито, който да се превърне в притегателен център за всички настоящи и основно средство за привличане на много бъдещи фенове на планинското колоездене и най-вече – подрастващи и младежи.
Така постепенно се оформя проектът “Велопарк Пловдив – планинско колоездене в градска среда”, със своите основни акценти:
- Създаден с активното участие и доброволни усилия на целевата група на проекта – колоездачи от всички възрасти,
- Със свободен, неограничен и безплатен достъп,
- Съдържащ велосипедни съоръжения с различна степен на трудност, подходящи за всички нива на напредналост,
- Обозначен с информационни табели, даващи информация за условията и начина на ползване на съоръженията във велопарка,
- Естетически интегриран в паркова среда, с декоративно озеленяване,
- Основа за провеждане на различни спортни и обучителни занимания и мероприятия,
- С дългосрочен ангажимент за поддръжка и благоприятен ефект върху условията за активен начин на живот в град Пловдив
Инициативата черпи вдъхновение от набираща скорост в САЩ и Канада тенденция за изграждане на „Bike Skills parks“ (буквален превод – парк за велосипедни умения) в малки и големи градове с активно участие и доброволни усилия на местните колоездачни общности.
След многобройни разговори с различни звена на Община Пловдив, проектът получава подкрепата на Район “Западен”, който осигурява възможно най-подходящото място за такъв велопарк – 4 дка широка и слънчева открита площ в парк “Отдих и култура” – в непосредствена близост до най-голямата спортна зона на града – спортен комплекс “Отдих и култура”, по известен сред пловдивчани като “Гребната база”.
С решение № 378 от 23.09.2010г. на Общинския Съвет на град Пловдив и след подписване на споразумение за сътрудничество с Район “Западен”, сдружението получава правото да създаде “Велопарк Пловдив” на терен в парк “Отдих и култура”, като след изграждане на съоръженията същите стават собственост на Община Пловдив, а велоклуб “Крива спица” се ангажира с поддръжката и развитието на велопарка за срок от 4 години.
Сдружението се обръща към различни програми и източници на финансиране и намира подкрепа в лицето на Фондация “Работилница за граждански инициативи”, която подпомага проекта по програма “Общностно развитие и гражданско участие”с финансовата подкрепа на “Тръст за гражданско общество на Централна и Източна Европа”. Сдружението ще инвестира и собствени средства в изграждането на велопарка.
Към месец март 2011, повече от 2 години след първоначалното възникване на идеята, велоклуб “Крива спица” има всички необходими разрешения за започване на същинската реализация на “Велопарк Пловдив – планинско колоездене в градска среда.“
Концептуална схема
За да отговрим на потребностите на различните нива на напредналост и предпочитания на планинските колоездачи, във „Велопарк Пловдив“ предвиждаме:
- Първи стартов хълм с поредица от 4 (5) скокове тип „тейбъл-топ“, всеки с 3 различни височини, съответно ниво на трудност и поредица от завои (с виражи и без)
- Втори стартов хълм, с няколко (3) пада с различна височина, съответно ниво на трудност, спускане по камъни (rock garden), серпентини (switchbacks), и технично изкачване
- „North shore“ и „Трейл“ зона с технични пътеки и препятствия от дърво и камък и пръст с различни нива на трудност
- Малък пъмп-трак за начинаещи
- Голям пъмп-трак, съставен от няколко отделни затворени форми с връзки между тях – за напреднали
Предвижда се поставяне на 2 информационни табели на двата основни входа на парка, декоративно озеленяване, кошчета за боклук, при възможност и други декоративни паркови елементи.
Плануваното им разположение може да видите на концептуалната схема:
Презентационни материали
Допълнителна информация
Проектът се осъществява с помощта на Фондация „Работилница за граждански инициативи“ по програма „Общностно развитие и гражданско участие“, с финансовата подкрепа на „Тръст за гражданско общество в Централна и Източна Европа“.