за асфалтирани или павирани велоалеи

За всякакви гъдели и сърбежи, свързани с коловъртенето и клуба
Потребителски аватар
outfaced
Контакти:

за асфалтирани или павирани велоалеи

Мнениеот outfaced » ср фев 02, 2011 14:04

Понеже вчера си говорихме, че има нужда от малко рисърч по темата ... пък това на което попаднах ми се вдия интересно викам да споделя опита на братския швабски народ.

Оказа се че там досега велоалеите се правели приоритетно от павенца. Мен малко ми се губи вече какво съм видял, ама Пенч може да сподели по пресни наблюдения доколко наистина е така.
Това което чета из немските сайтове е, че паветата се предпочитали защото:
- не са водонепропускливи. Т.е. те може и да са, но водата се оттича във фугите помежду им.
- по евтини са и се полагат по лесно
- позволяват лесен ремонт на инфраструктурата под тях (кабели, канализация)
- изглеждат по добре
- могат да се правят в светли тонове, което води до по малко нагряване като ги пече слънце

Ооообаче ... таз работа била за едно време. Сега вече модата нещо се обръща и отново започва да се говори усилено за асфалтови велоалеи. Причините :
- това с водонепроскливостта не било баш тъй и изследвания на ADAC показали, че всъщност макар на теория да не запечатват като асфалта паветата също не пропускат вода. Къде защото земята под тях е яко трамбована, къде защото те са на гъсто или защото фугите се запълват.
- асфалта е двойно по скъп в началото но около 10-12пъти по евтин в поддръжката (300 срещу 3-5000€/км/година)
- не било вече чак пък такъв голям проблем това с жиците и тръбите отдолу
- асфалта вече може да се прави и светъл и цветен
- не друса и съпротивлението при търкаляне е по-ниско :)

Работата е стиганала до там, че в Саксония вече си местни разпоредби ограничаващи ползването на павета само там, където е супер наложително и неизбежно.

Та такива ми ти работи :)

Други интересни хави ...
по закон за предпочитане било (смята се и за по сигурно) влоалеята да е на пътното платно. Факта, че в повечето случаи не е там се дължал на това, че струвало по-скъпо да е там ... т.е. да се построи още 1-2 метра повече път, защото пътя струва много повече от тротоара. В повечето случаи и пътя вече е направен и не подлежи на разширяване и затова пак се прибягва до тротоара.
Изключение са разбира се пътищата с голямо натоварване (над 10.000 коли на ден).

Не всеки очертан път за колела е по закон влоалея. За да може нещо да се декларира като велоалея и да му се бучне оня синия знак трябва да е широко поне 1,5м, относително право, без препятствия и сигурно. Как точно се дефинирани тия понятия не знам. Пише го някъде тук http://bernd.sluka.de/Recht/StVO-VwV/ ... :)
Интересното е, че щом една алея не е декларирана като велоалея по закон то тогава карането по нея не е задължително и обратното.

Относно велоалеите върху тротоара има изискване освен да са поне 1,5м широки (желатлно 2м.) да има разстояние между тях и асфалта още поне 0,75м.

За интересуващите се срещу 45€ всеки може да се сдобие и с официалния наръчник "ERA - Empfehlungen für Radverkehrsanlagen" или инак казано "препоръки относно съоражения свързани с велосипеди или придвижването с тях" където подробно е описано как, къде и защо се правят велоалеи и всякакви други вело-хави.

Потребителски аватар
mover

Re: за асфалтирани или павирани велоалеи

Мнениеот mover » ср яну 04, 2012 16:22

Срещнах интересно инфо за плановете на Кмета за велоалеи и ннфраструктура 2012 и го споделям без коментар.
http://podtepeto.com/article.php?id=7543
Златко

Doomwalk
Контакти:

Мнениеот Doomwalk » ср яну 04, 2012 17:30

относно казуса Г-н Белчев може да се включи с директен опит, все пак работи в тази сфера и коментирахме с него въпроса относно павета -асвалт за София.
Предполагам това е негово дело:
http://www.technocim.com/?mod=articles_item&show=23

Предполагам има и по детайлна информация :)

Потребителски аватар
did

Мнениеот did » чет яну 05, 2012 00:51

Срещнах интересно инфо за плановете на Кмета за велоалеи и ннфраструктура 2012 и го споделям без коментар.
http://podtepeto.com/article.php?id=7543
http://news.plovdiv24.bg/317517.html
Изображение

Потребителски аватар
bikezilla
Контакти:

Мнениеот bikezilla » чет яну 05, 2012 08:35

Удвоява се и новооткритият бул. "Свобода" до левия завой на Коматевския възел. За проектиране е заложено и допълнително "ухо", а именно завоят на Коматевския надлез в посока "Южен" към кв. "Смирненски"
:shock: Тука нещо не е в час ама нейсе ... да видим.

Потребителски аватар
pe6u

Мнениеот pe6u » пет яну 06, 2012 19:00

Потребителски аватар
mover

Мнениеот mover » чет апр 11, 2013 17:43

за асфалтирани или павирани велоалеи ..... и Отговорът е ... ЗА РАЗЧЕРТАНИ!

Нещо полезно, но със сигурност няма да се спазва http://news.plovdiv24.bg/426683.html ... но пък ще се отчетат набързо 5000м велоалеи с чужди (частни) пари.
Златко

Потребителски аватар
abs
Контакти:

Мнениеот abs » пет апр 12, 2013 12:48

:shock: :o :lol: :clap:
Ами то това разделение и сега си го има - има си тротоар за пешеходци, има си и асфалт за всякакви търкалящи преносни средства. Ако си спомняте, даже на места мисля че още се вижда, от страната на тревата си имаше и очертана зона (и аз не знам за какво) със синя линия. Никой не го спазва няма и да го спазва. Имам чувството че на някои хора работата им е да мислят "причини" за лесно усвояване на средства... :whistle:

Върни се в “Общ Форум”