Summitride

За всякакви гъдели и сърбежи, свързани с коловъртенето и клуба
Потребителски аватар
outfaced
Контакти:

Summitride

Мнениеот outfaced » съб дек 11, 2010 10:29

или по немско му BikeBergsteigen ...
Тъй кат зачетох тия дни немския МТБфорум та ми направи впечатление, че там даже хората вече си имат отделна тема за Summitride, че говорят дали да си направят и отделна секция във форума.
Става дума всъщност за това, което се вижда на доста от клиповете на ония хахави словенци и нещо, което е явно все по модерно поне в немско - да изкачваш върхове по скоро ти носейки байка, не той тебе, за да се спуснеш после по стръмни и особено технични пътеки или без пътека по сипеите и каманаицте надолу. Алпите явно предоставят достатъчно възможности за това и то лека полека започва да си се оформя като стил в МТБ. Говори се за специална екипировка, за байкове подходящи именно за такова каране (в момента най спрягания модел е култовия liteville 301). Не на послено място за това популяризиране са "виновни" умопомрачително яките клипове и снимки, които се появяват от такива карания.

Най популярните клипове, които се въртят са всъщност на един от PR на Lupine, който според интервю дадено за форума (http://www.mtb-news.de/forum/showthread.php?t=496953) се занимава 3-4 дена в седмицата именно с това и с неговата агенция за организиране на такива "карания" и учебни курсове - http://www.summitride.com/summitride.html . Пича е и един от всепризнатите майстори на завъртане на задницата в движение (без блокиране на предна гума) на серпентини.

Та тъй ... интересни тенденции :)

Doomwalk
Контакти:

Re: Summitride

Мнениеот Doomwalk » съб дек 11, 2010 10:53

По едно време имаше и тук разни дето ходеха да "спускат разни върхове" ,на мен тия неща са ми доста интересни и съм набелязал някое и друго място. Ама трябва или да заякна или да си олекотя колелото.

Потребителски аватар
bikezilla
Контакти:

Мнениеот bikezilla » съб дек 11, 2010 11:41

Tия същите с умопомрачителните клипове пък си наричат свойто "Вертрайдинг" ... тук има малко обобщена информация

Иначе често-спрягания liteville301 ... чисто на визуален усет, предполагам е удобен за целта, щот сигурно е с баси дървеното окачване :mrgreen:
Може и да греша ...

Потребителски аватар
outfaced
Контакти:

Мнениеот outfaced » съб дек 11, 2010 12:37

Странно защо в немския форум са си измислили други термини, но в крайна сметка е горе-долу същото като Vertrider. Включително с пазенето в тайна на местата за каране и спазване на формални, но строги правила. В немския форум се акцентира и на идеята да минеш отнякъде или да качиш някой връх за първи път с колело (и после да си го спуснеш разбира се). Като част от цялата хава е проучването на маршрути и тръпката на откривателството.

A 301 e доста оспорван байк. Някои се кълнат, че по-хубаво на тоя свят не е създавано, други за разочаровани, че са се набутали 2000€ за рамка, която клати като катери и отваря окачването при спиране. Явно работи доста специфично и на едни им допада на други не. Според някои старите модели с фокс шок били по добре и новия DT работел малко дигитално (on/off). На някои пък може точно това да им трябва. Като цяло конструкцията е специфична и идеите заложени в окачването също.
Най-малкото е интересно като идея и че с тая рамка може да се сглоби както 12кг рейс-байк с 120мм ход така и 15кг ендуро с 160мм ход. Макар че аз лично нямам особено доверие на рамки ставащи за всичко. Още повече ако струват 2000€.

Потребителски аватар
Щуров
Контакти:

Мнениеот Щуров » съб дек 11, 2010 19:48

Ся, пичиути са много добри от тия клипчета, ама малко с тия класификации и стилове ми се струва прекалено...
А иначе, като един уважаващ себе си стилов сноб 8-) , трябва да кажа, че и аз я практикувам тая дисциплина... поне откъм носенето и после спускането :D :mrgreen:

В България също има подходящи места за такива изпълнения. :whistle:
За справка, да припомня. :violin:
Изображение

Doomwalk
Контакти:

Мнениеот Doomwalk » съб дек 11, 2010 23:07

Слизане от Вихрен посока Кутело :)

Потребителски аватар
outfaced
Контакти:

Мнениеот outfaced » нед дек 12, 2010 00:43

Слизане от Вихрен посока Кутело :)
aaa ... първо сме намислили с адаша един по реализуем проект :D ... Кончето-Яворов или Тевното-Димяница

Doomwalk
Контакти:

Мнениеот Doomwalk » нед дек 12, 2010 10:29

През кончето с колело с каране ?! Това ще е епично. Догодина се планира поне 1 седмица в Пирин евентуално при време комбинирано с алпийската част на РИла, да го имаш в предвид :). Иначе напълно реализуем с колело, От Кутело надолу през казаните и слизане в Х. Вихрен умопомрачителен сингъл трак е :)

Потребителски аватар
outfaced
Контакти:

Мнениеот outfaced » нед дек 12, 2010 11:54

През кончето с колело с каране ?! Това ще е епично. Догодина се планира поне 1 седмица в Пирин евентуално при време комбинирано с алпийската част на РИла, да го имаш в предвид :). Иначе напълно реализуем с колело, От Кутело надолу през казаните и слизане в Х. Вихрен умопомрачителен сингъл трак е :)
aaaa човек ... казаните - Вихрен е некараемо след като минеш мраморния пояс. Да, на места има жесток сингълтрак, обаче ако си на байк той ще се минава за отрицателно време и ще се окаже, че повечето време буташ и носиш и надолу. Мислил съм го два пъти :D
Може би към Бъндерица. Там не знам как е хавата, но се влиза по рано в гора и може би е по харно.
Иначе ние с адаша го мислехме от седловината на връх Каменитица (каменитишки превал се води) има надолу приятни хави ... е, има и една гора която се носи и двете посоки, после гора дет се кара и после от Яворов надолу е пак яко рокгардън.
Най реализуемо на тоя етап май обаче от Тевното надолу към Димяница. То и нагоре до Димяница, че и още натам ще може да се кара.

Потребителски аватар
bikezilla
Контакти:

Мнениеот bikezilla » нед дек 12, 2010 12:16

Адаш, стига издава готварски тайни ... догодина кат настане подходящо време (и остане свободно) - ще се чуе, пъкления план ;)

Потребителски аватар
outfaced
Контакти:

Мнениеот outfaced » вт дек 14, 2010 13:02

Върни се в “Общ Форум”