Домашна бозичка.

Мнения и коментари за всичко що не става за дъвчене...
bio
Контакти:

Re: Домашна бозичка.

Мнениеот bio » ср юли 19, 2017 21:20

6х0.5 готови. латекса свърши !!!
който си я иска утре на срещата да ми пише в facebook.
Тодор
АЗ КАРАМ С СТЕПЕНКА !!!

Потребителски аватар
outfaced
Контакти:

Мнениеот outfaced » пет авг 18, 2017 20:43

В крайна сметка положението с предпоследната боза на Щипков е само измамно добро ... след 5-6 месеца и две доливания в гумата е леж.
Изображение Изображение Изображение Изображение
Това по средата е 5-6мм гъба яко залепнала за гумата и силно напоена с боза. На практика в гумата боза почти не тече. Цялата е попила в гъбата.
Беше голям зор да я почистя.
Щипков си направи бозаджийско сепуко и си купи станска :D :lol:

А стан има нещо ново
Изображение
Което най вероятно е с някакви по големи парчета вътре, защото не може да се налива през винтил и се води, че запушва по големи дупки. Както и че трае половин година.
Изображение
Струва 60 кинта. Има го при Богдан.

bio
Контакти:

Мнениеот bio » съб авг 19, 2017 20:24

Щипков продължава смело напред !!!
Така при мен положението след 1 месец и 100ml във всяка гума е следното:
ПРЕДНА (съотношение 1латекс:1:1)
Изображение Изображение
ЗАДНА (съотношение 2летекс:1:1)
Изображение Изображение
Мъката е голяма. След като хапнах и пих една мастика, почетох и полежах малко разбрах къде ми е основната грешка.

Вдигайки количеството на латекс в разтвора съм забравил да добавя повече амоняк, за да стабилизирам коагулацията и вследствие на това бозата бързо става на чудовища и ципа.
От утре започвам нови тестове с по-високо съдържание на амоняк и ще видя докъде ще съм я докарал след около месец.

Съвет: добавете 50ml 10% амоняк към 500ml боза

полезна инфомация относно съставките на бозата:

Код: Избери всички

Time for a recap! The basics of a sealant mix are: 1: Latex! Mold Builder Latex is the most common source of this, available from hobby stores and anyone else that supports casting/copying of objects. There are some variations, but you want raw latex stabilized with ammonia. 2: Chunkulations! I'd like to say "we", but I have come to the conclusion that chunkulation comes in two forms; Fibers and irregular rough chunks of various sizes. Latex itself is actually the finest of chunks, being the glue that sticks everything together. Glitter, which is little flat plates, does not work. The plates move edge-on like a knife rather than like a flat plate (where they might do some good). The original chunkulation is Tubeless Slime, which contains fibers and rubber crumb in a carrier fluid of PG/Water. Folks have experimented with many types of fibers, such as dryer lint and/or dog hair - and some copy the NoTubes approach and do not use fiber. YMMV. Irregular Chunks are currently either cornmeal (different sizes from almost flour fine to fairly coarse - polenta/grits) or rubber crumb. If your IC's are too big you will have problems injecting thru a valvestem. 3: Carrier fluid! This is a blend of water and some Evaporation Inhibiting/Freezing Point Lowering Compound. The water should be distilled, deionized, or ultrapure. The EI/FPLC can be most any kind of antifreeze stuff, but USP Propylene Glycol is currently the best choice. Glycerin/Glycerol is another "pure" possibility, but automotive antifreeze in it's many forms works ( RV antifreeze (50/50 water PG blend), NonTox antifreeze (PG), or Ethylene Glycol (old school, green or orange)). Once you decide on your Carrier Fluid (CF), you have to get the "viscosity" right (how thick/thin to get it). Glycerin/Glycerol is pretty thick and needs more water to dilute. Xanthan gum has been used to thicken things up (mostly to hold chunkulations in suspension), but may cause coagulation/boogering. Also, adding fibers really thickens things up as well. A little bit of dryer lint can make a watery mix turn the consistency of mud. Ammonia! This helps keep the latex liquid longer - but even the strongest you get is only about 10% ammonia in water. Clear ammonia (cleaning section) is about 1-2%. Use this to replace some of the water in your mix. Mixing sequence - NOTE! Premix your Carrier Fluid! Most of the EI/FPLC's actually react (a little) when mixed and can instantly coagulate your latex! Now that you've got your CF ready, and let it sit for at least long enough for it to be room temp (not warm to the touch), you're ready to add in your chunks. Ideally, you would have all your chunkulation mixed with latex and then just dilute them with CF, but latex is sticky glop. I would mix latex 3:1 with CF, then add whatever chunks you plan on, then add more premixed CF to reach a desired consistency - I like a consistency just a bit thicker than Half'N'Half, but some want very watery. Experimentation with very thick mixes showed no improvement, and actually a shorter life.
Полезни съвети от големия форум:
Съвета ми е преди да доливате си почистете хубаво вътре гумата от изсъхналата боза(което аз не съм правил), а според мен засъхналата боза помага доста на новата пак да засъхне.
Да, засъхналата по гумата боза спомага за новозасъхването.

А самата гума има много голямо значение за това как засъхва бозата по нея. До скоро мислех, че засъхването зависи от бозата и се чудех какво да променя в рецептата, така че да не съхне по този начин.
Но се оказа, че с една и съща боза, Bontrager XR4 прави топчета/корали, а Minion засъвха като на снимката горе.
Купил съм 2х1литър от Stan-ската за проби и за продажба (цената беше много изкушаваща)
Тодор
АЗ КАРАМ С СТЕПЕНКА !!!

Потребителски аватар
outfaced
Контакти:

Мнениеот outfaced » съб авг 19, 2017 20:59

:D :clap: :handgestures-thumbupright:
Ма тя и сега бая си мирише. Още амоняк ще стане забавно :)
Иначе явно всеки производител си има различна гума затова бозата реагира различно. И при мен обикновено и със станска боза има разлика между предна и задна, нищо че гумите са еднакви.

Потребителски аватар
abs
Контакти:

Re: ЦРЦ-ц-ц

Мнениеот abs » чет сеп 28, 2017 22:54

Пробвали ли сте с изрязани лентички от домакинска гъба? Наскоро гледах едно клипче 10 bike hacks (не мога да го намеря), според което ставаше ;)

Nasko

Мнениеот Nasko » пет сеп 29, 2017 14:30

Пробвали ли сте с изрязани лентички от домакинска гъба? Наскоро гледах едно клипче 10 bike hacks (не мога да го намеря), според което ставаше ;)
Ето го клипчето от 4:45мин :)
https://www.youtube.com/watch?v=8AwXIOJJQzI
На горе побеждаваме себе си...на долу всички свои страхове ;)
Атанас Попов
0887 71 79 93

Потребителски аватар
abs
Контакти:

Мнениеот abs » съб сеп 30, 2017 10:34

Ето го клипчето от 4:45мин :)
https://www.youtube.com/watch?v=8AwXIOJJQzI
С гъбите за бърсане мисля, че ще е по-успешно. Първо, щото са с правилната дебелина и по-лесно ще се режат и второ, щото са с по-малки пори. :)

bio
Контакти:

Мнениеот bio » съб сеп 30, 2017 17:37

http://index.weldtite.co.uk/reviews/vie ... tom-downie
https://www.youtube.com/watch?v=M5_nK8V-nU0
демек каучука на фитилите се лепи, което не става при заместителя с гъбата. но като се има предвид, че хората в България тъпчат парцали бих казал, че това с порите е по-добре решение.
иначе такива големи комплекти и отделни фитили има на "руския пазар", но са по-дебели от велосипедните.
аз ползвах тънкия салам на Ангел на гумата на ПУ и няма никакъв проблем.

Ако искате изместете мненията в отделна тема.
Тодор
АЗ КАРАМ С СТЕПЕНКА !!!

Потребителски аватар
abs
Контакти:

Мнениеот abs » пет окт 06, 2017 12:24

http://index.weldtite.co.uk/reviews/vie ... tom-downie
https://www.youtube.com/watch?v=M5_nK8V-nU0
демек каучука на фитилите се лепи, което не става при заместителя с гъбата. но като се има предвид, че хората в България тъпчат парцали бих казал, че това с порите е по-добре решение.
иначе такива големи комплекти и отделни фитили има на "руския пазар", но са по-дебели от велосипедните.
аз ползвах тънкия салам на Ангел на гумата на ПУ и няма никакъв проблем.

Ако искате изместете мненията в отделна тема.
Тези филмчета са за авто/мото гуми, в които няма боза. Иначе вчера ми се даде възможност да тествам "гето" фитилите - работят безотказно на сцепена на камък гума. :)
IMG_2111.JPG
IMG_2111.JPG (121.5 KиБ) Видяна 288 пъти
IMG_2112.JPG
IMG_2112.JPG (130.6 KиБ) Видяна 288 пъти

Потребителски аватар
Maria_M

Мнениеот Maria_M » пет окт 06, 2017 19:24

Flash insight:

100% Щипкова боза:
20171006_201144.jpg
Щипкова боза + Станска боза: :twisted: :!: :evil: :x :naughty: !%#
20171005_212648.jpg
Иначе станската кара БАЯ повече - почти година я търкалях, а тази само със щипкова я правих преди няколко месеца

bio
Контакти:

Мнениеот bio » съб окт 07, 2017 16:38

така направих последният латекс. Мария, Стефан и Аз сме последните намазали. 32лв отиват за клубната работилница, ще купя някоя глезотия пак.
върнах се към старата пропорция и ще тествам.
искам да знам за напред кои тотално се отказват домашната боза и преминават на станската, за да е ясно следващия път колко латекс да поръчвам.
Тодор
АЗ КАРАМ С СТЕПЕНКА !!!

Потребителски аватар
outfaced
Контакти:

Мнениеот outfaced » съб окт 07, 2017 17:11

Аз имам станска сега, така че поне година и нещо ще си търкалям нея.

Потребителски аватар
abs
Контакти:

Мнениеот abs » съб окт 07, 2017 19:27

Аз оставам на Щ+Щ

Потребителски аватар
Topatomka

Мнениеот Topatomka » съб окт 07, 2017 23:22

От както минах на гето тюблес с на Щ+Щ боза не съм пукал гума. Клиент до гроб!
Тома Томов
0876 22 21 20

Потребителски аватар
Maria_M

Мнениеот Maria_M » нед окт 08, 2017 17:57

Щ+Щ!

Върни се в “Хардваре”