Акъл-вериш

Мнения и коментари за всичко що не става за дъвчене...
Потребителски аватар
abs
Контакти:

Акъл-вериш

Мнениеот abs » чет мар 27, 2014 22:58

Предлагам тази тема да служи като съветник по хардварни въпроси.

Поставям началото със следната питанка:

Най-накрая ще сменям спиралките. Но нещо не мога да си избера. Знам, че повечето тук сте формулирани, затова и мненията ви сигурно ще бъдат пристрастни, но все пак няма да са излишни. Та чуденката ми е за следните спирачки:

1. Шибано XT/XTR/SLX - по всички ревюта чета, че това са най-добрите спирачки откъм цена/качество. Лично аз не съм фен на марката. Не знам защо. Отделно от това мисля, че радиаторите по накладките са по-скоро недостатък, освен ако не се карат само по шосе, при това незапрашено. А и малко хапещи ми идват, поне на Русев ХТ-тата. Единственото което ме кефи, е че са с минерално масло и се блийдват супер лесно. Всъщност, предпочитам новите да са минералки, че ми писна да се занимавам с канцероген, който е*ва мамата на всякаква боя, ако вземе че капне не където трябва. От това, което четох, единственият недостатък на минералките е, че по-лесно прегряват или по-скоро им се променя поведението при загряване. Инак ги дават безсмъртни - блийдват се само ако се появи теч, за разлика от канцерогенните, които с течение на времето поемат влага и трябва да се блийдват редовно. Освен това минералките могат да се карат и със зехтин :mrgreen: Като друг недостатък на Шибаното отчитам невъзможността да се регулират (освен рийча). Може и да съм в грешка. Не съм се зачитал много.
2. МаКура - някакви си, не съм се интересувал още от класовете им. Дават ги по-скъп еквивалент на Шибаното, та май не си струва. Пак са минералки.
3. Хоп! Теч/Стелт - някакъв среден/висок клас. Не знам дали цените им са оправдани. Нищо не пише за тях (или поне аз не съм попадал на подходящи ревюта със среавнение).
4. Авид елексир 7/9 X0 - много хвалени напоследък. Аз лично помня че имаха някакъв проблем преди години с течове. Не ме кефи и че са канцерогенни.
5. Формула Т1 - сигурно тук ще коментирате най-много. Лично аз се чудя дали си заслужават единия бон. Четох много ревюта на разочаровани купувачи. Като цяло е страхотна спирачка "ако уцелиш правилните настройки, накладки и дискове". Инак е шит. Не съм го казал аз. Има хора върнали се на Авид еликсир след Т1.

Ай ся раздайте са :whistle:

Потребителски аватар
outfaced
Контакти:

Re: Акъл-вериш

Мнениеот outfaced » пет мар 28, 2014 00:08

Аз, Тошето и Цанко сме с шимано. Адаша, адаша ти и Костанев са с формула дъ уан.
Аз лично си бях доволен и преди и сега от новите (все ХТ-та). Спират по малко от дъ уан-а, но на мен ми стига, а и те са един клас под тях, така че в ред на нещата. По компактни са като дизайн и са с минерално масло. За повече спиране и пари XTR, Saint. Всичко може да им се настройва ... и лостчето и контактната точка. Аз не съм успявал да ги прегрея, нито усещам някаква промяна при загряване. Накладките не е нужно да са с радиаторчета ... има и обикновени. Сервизирането не си струва да се споменава :) На новите им скъсих маркучите само с рязане ... нямаше нужда даже да блийдвам. 1л. масло е 13 лв. и стига за до пенсия на целия клуб.

Магура отдавна не са ни рак ни риба.
Хоуп са тежка артилерия - буквално и преносно.
За авид съм пас ...

bio
Контакти:

Мнениеот bio » пет мар 28, 2014 08:52

подкрепям на 100% другаря Русев. само за протокола Царя също кара Shimano.
аз само година и половина съм карал с Shimano Deore 596, но съм на 3 комплект накладки. трябва само една спринцовка от 20ст. за да си направиш комплект за обезвъздушаване (аз имам и оригиналния). за цената от 80 лв няма такава спирачка. за 200 лв - комплект SLX без настройка за free stroke (pad contact). тази настройка идва при XT.
... А и малко хапещи ми идват, поне на Русев ХТ-тата. ...
това усещане е доста индивидуално. аз намирам The One за такива чукове, а онзи ден Костанев ми каза, че имам trail-ски спирачки. Царя също е много впечатлен от мойте спирачки, пък аз намирам неговите за по-рязки и по-силни. та идеята ми е, че едва ли с едно качване можеш да прецениш напълно една спирачка. с едно/две продължителни спускания ... ДА, в противен случай е много субективна тази преценка.

и накрая искам да ти кажа, че имам една предна DEORE 596 и мога да ти я дам за тестове. евентуално мога да я комбинирам с едно лостче ХТ ако искаш.

ако ще поръчваш от bikecomponets свиркай. Царя искаше нови спирачки, имам един агент, който иска курбели ... и аз ще взема това онова.
Тодор
АЗ КАРАМ С СТЕПЕНКА !!!

Потребителски аватар
pe6u

Мнениеот pe6u » пет мар 28, 2014 09:18

За Шиманото толково добри неща се говорят напоследък, че чак се бях навил да пробвам кво толкова им харесват, ама тамън вчера (карма явно) попаднах на тази тема: http://www.ridemonkey.com/forums/f19/sa ... et-256756/. Накратко имат някакви бъгове, дето никой не може да разбере от какво са, шансът да ги имаш е 50/50, оправяне няма, преди са ги заменяли, сега не, колкото по-нови модели толкова по-зле. Темата е обсъждана само от сериозни карачи, фенове на Шибано, така че й вярвам повече от маркетинг бозата която ни залива от всякъде (в темата са цитирани няколко ревюта в които се споменават тези проблеми, но те минават незабелязани в общия шум). Проблемите варират от непостоянна точка на контакт до пълен отказ, като се възстановяват след няколко пропомвания. Не зависи от сервизиране, блийдване и т.н. (Арън Гуин отпадна от световното заради това)
За формулите е ясно - страхотно спиране и модулация, малко разстояние между накладките и диска (говорят че в най-новите модели е подобрено), лекото триене в диска отзад е почти неизбежно, свирене от време на време и на някой спирачки, абе все си има нещо дразнещо, ако му се връзваш. Аз спрях- карам, спирам и си свиркам, блийдвам веднъж годишно. От дота проблем за боята не съм видял, ама ги свалям когато блийдвам. Това канцеро... не го знам кво е, знам че още никой не знае от какво се причинява рак (освен тези - http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=478494) ;)

bio
Контакти:

Мнениеот bio » пет мар 28, 2014 09:49

Пешо, леко изопачаваш нещата. Те говорят за четири буталните им варианти, обаче ще прочета темата до край.
That's why I'll only be buying XTs, or SLX from here on out.
Тодор
АЗ КАРАМ С СТЕПЕНКА !!!

Потребителски аватар
pe6u

Мнениеот pe6u » пет мар 28, 2014 09:54

обаче ще прочета темата до край.
:handgestures-thumbupright: ;)
Виж по-нататък кво се случва с ХТ-та на същия тоя герой, пък и на другите. Трябва да уточня, че проблемите му идват след първата година експлоатация (спускане, което предполагам като спиране са равнява на около три години наше каране)

bio
Контакти:

Мнениеот bio » пет мар 28, 2014 11:16

:handgestures-thumbupright: ;)
Виж по-нататък кво се случва с ХТ-та на същия тоя герой, пък и на другите. Трябва да уточня, че проблемите му идват след първата година експлоатация (спускане, което предполагам като спиране са равнява на около три години наше каране)
добре признавам си. прочетох я до край темата, доста са убедителни тези мнения ... но и много "паранормални".
лично аз съм нямал проблеми с моите спирачки (след 1,5 година живот и здраве пак ще пиша :>).
и като сме тръгнали да си приказваме Shimano не продават резервни части (уплътнения,бутала, лостчета и прочие дреболии) само цели ръкохватка, апарат и маркуч. Повечето други производители предлагат пълна гама резервни части ... е цената в повечео случаи е висока, но все пак ги има и ако иска човек и има някакви съмнения може да си направи една пълна профилактика на спирачката.
аз не съм някакъв болен фен на "Шибано" ... но продължавам да твърдя, че като цена качество нямат еквивалент.
лично аз смятам, че няма оборудване, което не се нуждае от грам поддръжка и регулярни проверки.
аууу много глупости написах ... ме-ке-ке-ке.
каране му е майката.
Тодор
АЗ КАРАМ С СТЕПЕНКА !!!

Потребителски аватар
Щуров
Контакти:

Мнениеот Щуров » пет мар 28, 2014 11:41

Аз също карам с Шимано XT (без радиатори). Вършат ми работа безотказно засега. Мога да ги сравнявам само с Formula Oro K-18, 24. Шиманските са по-мощни (или поне такова впечатление създават), по-добро усещане за модулация (по-плюшено е усещането на лостчето)...
Изображение

Потребителски аватар
outfaced
Контакти:

Мнениеот outfaced » пет мар 28, 2014 12:20

Относно модулацията - на старите ХТта е най зле, новите са по добре, но все пак не са на нивото на дъ уан. И пак "зле" го казвам само за сравнение. За мен е въпрос на свикване. Разликите не са космически. Лостчето на ХТтата е малко по късо и по дебело от формулските. Мен лично ми допада повече.

Потребителски аватар
bikezilla
Контакти:

Мнениеот bikezilla » пет мар 28, 2014 12:50

Плюшено усещане на лостчето? Въх .. лоста трябва да е твърд, когато захапе ... ако е плюшен, начи има въздух или друг проблем.

Конкретно по темата ... формула Т1 е доста висок клас и може да го сравняваш единствено с ХТР с някои уговорки. Никоя (наистина никоя) спирачка не си струва 1 бон според мен ... ако ги намериш втора ръка на половин цена може.
Формула РХ също е чудесна спирачка и отговаря на ХТ/СЛХ като клас, гледай нейната цена.

Аз ако бях на твойто място щях да си купя шимано, най-вече заради лесната профилактика и за пробата. Ако не ти харесат ще ги продадеш лесно, на пазара сякаш вървят.

Потребителски аватар
wicked_bro
Контакти:

Мнениеот wicked_bro » пет мар 28, 2014 12:52

аз от Шаманските не мога да се оплача,от началото направо не можех да повярвам как спират.поддръжката е без аналог...засега някой ден ако се посъвзема и реша да сменям спирачки,мисля за някво ХТ или пак ХТR ако им оправят дизайна

Потребителски аватар
Щуров
Контакти:

Мнениеот Щуров » пет мар 28, 2014 14:06

Плюшено усещане на лостчето? Въх .. лоста трябва да е твърд, когато захапе ... ако е плюшен, начи има въздух или друг проблем.
Плюшено в сравнение с античната ми Формула :D Верно, че думата не е подходяща за спирачки, но като ги сложих веднага след Формулските, това си помислих. Нямат въздух. Ако имаха, щяха да се вдървяват при загряване, а това усещане за постепенно втвърдяване на лоста си е постоянно и на мен ми харесва. Не е като on/off.
Изображение

Потребителски аватар
abs
Контакти:

Мнениеот abs » пет мар 28, 2014 15:12

Тенкю пипъл за мненията. Май ще да е шибано. Както каза ВладоК, ку не ми харесат - на пазара.

Инак, както не веднъж съм казвал, аз спирачки, автомобилни гуми, презервативи и парапланери втора ръка не купувам :mrgreen:

ПП Царя нали скоро си купи спирачки. За к'во са му нови?

bio
Контакти:

Мнениеот bio » пет мар 28, 2014 15:22

ПП Царя нали скоро си купи спирачки. За к'во са му нови?
изяви желание за нови SLX !!!
... бавна поръчка от bikecomponets ?!?
За мен спирачки http://www.bike-components.de/products/ ... -2014.html

:beer: :beer: и цилувки за организатора!
и аз ще взема разни дреболии ...
ако искате ще организирам една поръчка ?!?
Тодор
АЗ КАРАМ С СТЕПЕНКА !!!

Потребителски аватар
abs
Контакти:

Мнениеот abs » пет мар 28, 2014 15:34

Аз реших, че вече ги е взел. ОК, ще се почудя още малко кой вариант на Шибано и ще пиша.
Бай дъ Уей, някой виждал ли е да се продава заден шифтър за Х7, от сивите. Нещо е кът напоследък.
Изображение
Аз може да пускам и от чейна скоро, че съм си аресАл една каска.

Кат съм тръгнал, дайте акъл и за колче самоеб.

Върни се в “Хардваре”