ламби ?

Мнения и коментари за всичко що не става за дъвчене...
Потребителски аватар
outfaced
Контакти:

ламби ?

Мнениеот outfaced » чет май 21, 2009 10:51

абе то са е видяло, че тая мода с блуждаенето по тъмно кат НЛО няма да мине скоро ... та ... мислим мислим и май измислих да се оборудвам с това
на курмилото:
Изображение
http://screambikes.eu/product_info.php? ... 2f7aa5a865
или някоя сходна сигма с халоген ... (Костанев, твоята кой модел е точно и колко Lux-a? ... няква идея?)

и за главата ... тука малко дилема:
1. http://www.stenata.com/?itemID=889&grou ... arch_word=
http://www.petzl.com/en/outdoor/myo-series/myolite-3
Изображение
халоген/ксенон ... до тук добре ... ама свети има няма 3 часа на халоген
а 3те диода отдолу стигат толкова, колкото да прочетеш нещо под носа си
2. http://www.stenata.com/?itemID=1795&gro ... arch_word=
http://www.petzl.com/en/outdoor/myo-series/myo-xp
Изображение
свети много и дълго - 80 часа (хвали го народа доста и тука нещо не ми се връзва, ама го дават 150 лумена а горния е 20!) ама пък е диод ... па и скъпо
чудя се и на челниците, тия батерии отзад как и къде точно ще ми се паднат на каската и дали няма да пречат много (тука 2. варинат има варинат за извадени батерии с по дълъг кабел)

и другото което генерално се чудя - кое е по важно - челника или фара и горната комбинация с тоя относително слаб фар дали ша е ОК?
Другия варинат е да мисля и за по сериозен фар ... но тогава отиваме и на варинат с външни батерии и пак поне 100+лв. за фар. Или пък два фара от тия?

иначе варинати бол ... и за по сериозно осветление най вече ... ма се чудим има ли смисъл

адаша, ти с какво точно беше на 24h ?

Има един халогенен сет за 120€ на сигма ... два фара, единия може и на каска да се слага + 2 акумулатора + зарядно и тн. екстри
единия фар е 60Lux!!! (пише че се равнявало на фар на малък мотор), другия 20-25
ама много цифра нещо

едит: нещо интересно, понеже признавам си и аз не бях в час с мерните единици ...
Светлинният поток е количеството светлина, което се отделя от лампата и се измерва в Лумени.( Lm)
Нивото на осветеност е количеството светлина, което пада на една повърхност и се измерва в Луксове.
Поток (Lm)=Ефективност (ЛМ/ват) .мощност (ват)
Осветеност(лукс)=Поток (лумен)/площ на повърхността (м2)

и тая статия към края има бая обяснено ...
http://stroiteli.elmedia.net/?magazine= ... &story=338

Потребителски аватар
Щуров
Контакти:

Re: ламби ?

Мнениеот Щуров » чет май 21, 2009 12:21

и за главата ... тука малко дилема:
1. http://www.stenata.com/?itemID=889&grou ... arch_word=
http://www.petzl.com/en/outdoor/myo-series/myolite-3
Изображение
халоген/ксенон ... до тук добре ... ама свети има няма 3 часа на халоген
Имам този модел на Petzl. Халогенът наистина не държи много, но пък диодчетата не светят никак малко... далече повече от носа ти :) Не могат, разбира се, да се сравняват с някой халоген, но светят нелошо. Батериите наистина пречат на каската, но с повече натъкмяване става. Има модел, на който батериите се откачат и слагат, където сакааш :)

Уупс, моят е по-скоро този с четири батерии.
Изображение

Потребителски аватар
outfaced
Контакти:

Мнениеот outfaced » чет май 21, 2009 13:34

По всички теории халогена свети повече ... обаче с тия луксове в каталога ... омотана работа
твоя халоген го дават 40, оня дет аз го посочих е 20 а диода 150 !!! ... ха сега де

диодите да ти кажа не ми пречи че не светят много ... колкото-толкова, те ще са само за катерене или за стоене на място и ходене
как се справя халогена ... някакви по сериозни разходки да си правил с него?

Потребителски аватар
Щуров
Контакти:

Мнениеот Щуров » чет май 21, 2009 14:40

Халогенът не съм го използвал за по-продължително време (имам предвид повече от 20тина мин.) точно заради енергийната му лакомия и страх да не замръкна съвсем... използвам като искам да осветя нещо по-далечно / при опит за ориентиране, например.

Диодите си светят съвсем прилично и при каране надолу. Говоря от опит при следната ситуация: замръкване на "майна си билото" и около 2 часа спускане с лутане, не всички хора имат челници, а Митю с въпросните диоди илюминира пътя на мнозина :D Не можеш да се засветкаш по пътя/пътеката, както би го направил през деня, но напълно достатъчно да си караш. :dance:
Изображение

Потребителски аватар
outfaced
Контакти:

Мнениеот outfaced » чет май 21, 2009 16:39

Халогенът не съм го използвал за по-продължително време (имам предвид повече от 20тина мин.) точно заради енергийната му лакомия и страх да не замръкна съвсем... използвам като искам да осветя нещо по-далечно / при опит за ориентиране, например.
ахъм ... нещо май тоя халоген в тоя му вид е прекаленно компромисно решение - ем имаш, ама ем не можеш го ползва ... явно за халоген си трябва хубав външен акумулуатор иначе няма много смисъл и почвам да клоня към диод-а

айде бре ... включете се другите с малко хелпп
Иво, твоята лампа каква беше? ... С нея ли кара оня ден ... да споделиш как е.

Потребителски аватар
bikezilla
Контакти:

Мнениеот bikezilla » чет май 21, 2009 16:48

Aдаш, дефинирай първо за каква цел искаш светлина?

Ако е само за колоездене, тия челници дет си ги избрал НЕ са ОК.
Ако е за колоездене + да си светиш в лагера + да си светиш в пещерата - стават, с компромис за колоезденето.

За колоезденето най-подходящата комбинация е нещо за кормилото, което да свети по-широко и разпръснато (floodlight, осигурява ти периферната визия) + нещо на каската, което да свети по-насочено (spotlight, осигурява ти насоченото виждане).
Подчертавам - нещо за КАСКАТА, не за главата или челото ;)
Ако батериите са отделни - най-добре, за да не ти тежат на главата. (така и така караш с раница).

Аз миналата година се оборудвах със Sigma Evo + Evo X (модел от преди около 2 години) на цена 100лв.
Първото ми седи на кормилото и свети широко, второто - на каската.
В комплекта има 1 акумулатор дет двете фарчета го изяждат за 1 час, демек не върши никва работа.
Трябваше и да си изработя допълнителен кабел, за да мога единия фар да си го сложа на каската.
Както и да прекъсна кабела от комплекта, за да го връзвам и към други акумулатори.
За 24те си бях направил 2 акумулатора от купени батерии и не ми излезе никак евтино, но предстои да експериментирам с енергийните източници.

Играчка си е голяма, но светлината която осигуряват в тази конфигурация (кормило+каска) е достатъчна, за да карам по позната пътека със СЪЩАТА скорост, с която я карам през деня ;)

Възможен вариант е да вземеш халогенната сигма за кормилото + някъв единичен фар за колоездене за каската.
Например -http://www.chainreactioncycles.com/Mode ... delID=8904 - на доста добра оферта е!

И така.. темата е много обширна и труно се изчерпва във форум.

п.п. Адаш, преритваш нещо, а ;) Работа няма ил :P

Потребителски аватар
outfaced
Контакти:

Мнениеот outfaced » чет май 21, 2009 17:12

това дет ти си го дялкаш го има ... готово и малко по скъпо :D

http://www.bikestore.cc/product_info.ph ... /7583.html
п.п. Адаш, преритваш нещо, а Работа няма ил
днес и утре немско почива ... та творческия поток със задачи от там за малко намаля :lol:

Потребителски аватар
abs
Контакти:

Мнениеот abs » чет май 21, 2009 17:59

Кой Иво? Ако става дума за мен - карах с челник и халогенчето, което Гого ми даде. Челника свети доста добре когато е на сноп, но само на него - абсурд! С халогенчето, обаче, става доста добре и може да се каже, че и аз спускам със същата скорост както и на светло... катеря :D. Майтап! Абе бива. Днес взех още едно такова халогенче та да видим как ще е с 2. При всички положения топлата светлина си е друго нещо. Диода колкото и лум(п)ена да е вади плоска картина. Но пък при всички положения трябва и нещо за каската, че на завоите става интересно. Особено на сеНпеРтини.

Иначе, челникът ми е такъв.

Потребителски аватар
outfaced
Контакти:

Мнениеот outfaced » чет май 21, 2009 18:42

значи ... след още известно мислене и гледане ... ми се струва че мога да закрепя челник на каската (дет се вика, не може да не може)
тия челници са и с чупеща глава, така че ще се натамани някак

после си мисля ... за едно спускане в околноста може да кара и на неговите си АА-баетрии
за по дълго да свържа вече външен акумулатор на 4,5 или 6 волта ...
Обаче ... как се зареждат тия акумулатори бре? То хубуу акумулатор, ама зарядно :think:
трябва да поразгледам какво имат в Конрад ...

Адаша ... специалните фарове за каска, е за тва не ме кефат ... щот са специални. Пък аз по скоро търся нещо универсално. Да може и така и иначе и с малко дялкане и по трети начин :lol:
Поне за сега това е идеята ... да видим дали е осъществима.

Потребителски аватар
Щуров
Контакти:

Мнениеот Щуров » чет май 21, 2009 21:03

Владизилата е прав. Моята ламба съм я взел и ползвам с идеята да имам достатъчна и държалива светлина като замръкна някъде. За пълноценно нощно КАРАНЕ по-мощната светлина ще си требе. 8)
Изображение

Потребителски аватар
outfaced
Контакти:

Мнениеот outfaced » чет май 21, 2009 21:52

Владизилата е прав. Моята ламба съм я взел и ползвам с идеята да имам достатъчна и държалива светлина като замръкна някъде. За пълноценно нощно КАРАНЕ по-мощната светлина ще си требе. 8)
e ти нали не караш на халоген-а а само на диодите ... на халогена ако го пуснеш не става ли за каране ?

Потребителски аватар
Цанко

Мнениеот Цанко » пет май 22, 2009 08:09

Владо не бързай за 50лв ще сглобим хубав набор от фар и "челник" за каска + 2 акумолатора(със зарядно) стигащи за 8+часа постоянно светене :twisted:
Ицката го пробва (фара) на 24-те...
Цанко Петев
0898 622 673

Потребителски аватар
Щуров
Контакти:

Мнениеот Щуров » пет май 22, 2009 09:49

e ти нали не караш на халоген-а а само на диодите ... на халогена ако го пуснеш не става ли за каране ?
Глей к'во си казал... "карам" с диодите, обаче чак като пусна халогена става за "каране" :)

Няма да се разберем, докато не се види кое от двете "каране" е каране за теб ;) От моя опит съдя, че дори само на диоди става за каране. Тоя мой опит обаче не е имал по-големи изисквания освен да виждам 5-10 м. пред себе си, докато карам в абсолютна тъмнина. В тоя смисъл, да, като пусна халогена се вижда по-добре, но винаги ми се е струвало, че разликата не е чак толкова огромна (по-скоро не съм имал нужда от нея), а съм предпочел сигурността и държаливостта на другия вариант (с оглед на аварийната ситуация, в които ми се е налагало да си светя).

Тъй като нямам особен опит в нарочни нощни карания със сериозно светлинно обезопасяване и не знам какво очакваш ти от такива, не мога да кажа категорично - да, този челник с диоди и халоген ще ти върши работа. :)
Изображение

Потребителски аватар
outfaced
Контакти:

Мнениеот outfaced » пет май 22, 2009 12:30

разбрах та :clap: ... то аз ако имах опит нямаше да задавам глупави въпроси :lol:
ама взе да ми просветва вече ... хаха

Потребителски аватар
k0cTaHeB

Мнениеот k0cTaHeB » съб май 23, 2009 12:10

Епа кат си мераклия щи дам 2-та фара да покараш малко с тях. Само тряя се разберем кога.

Аз на 24-те най-много ме беше яд,че бях с два перфектни фара на кормилото и някъф диоден челник,който като се умеси със светлината от фаровете имах чувството,че е спрял.Зеницата не може да реагира толкоз бързо от топла на студена светлина и се губи ефекта с насочването на каската в завоя,за да видиш ко има там,преди да влезеш в него.Мисли нещо мощно за тиквата,питай Белчев,той по ги разбира лазерните мечове!
Hold it wide and let it slide

Върни се в “Хардваре”